Česky | Deutsch | English
Zámek Lednice spacer Zámecký Skleník spacer Akvárium Malawi spacer Minaret spacer Janův hrad

 Otevírací doba:
duben a říjen:
pouze soboty a neděle 9:00 - 16:15
květen - září:
denně mimo pondělí 9:00 - 16:15

 Vstupné:
dospělí: 50 Kč
děti, studenti, důchodci: 30 Kč
rodinné: 130 Kč

 Kontakt:
Janův hrad
Zámek 1
691 44 Lednice na Moravě

tel. a fax: 519 355 134
e-mail:janohrad@brno.npu.cz

Janův hrad

Zdá-li se vám (stejně jako většině návštěvníků) Lednice příliš nádherná na to, abyste ji opustili v den příjezdu, vydejte se na delší putování k Janově hradu. Janohrad je umělá romantická zřícenina, projektovaná Josephem Hardmuthem (ano, je to ten, co vymyslel tužku a postavil i místní Minaret). Od Lednického zámku je vzdálena asi čtyři kilometry. Nechce-li se vám jít pěšky, můžete sem doplout v loďkách nebo se svézt v kočáře, taženém dvouspřežím bujných koní.

Na přelomu 18. a 19. století udával vkusu tón romantismu, takže není divu, že tehdy každý druhý zámožnější pán toužil po své vlastní „zřícenině“. Lichtenštejnové měli (ostatně jako téměř vždy) navrch - jejich umělá rozvalina starého hradu nebyla pouhou dekorací zámeckého parku. V interiérech se normálně fungovalo, bydlel tu knížecí hajný a v době lovů a honů se tu konaly poslední leče a bohaté hostiny. Kdysi se v zámečku vyhlašoval Král honů, dneska si tu (nejen) mladé páry říkají své „ano“.

Janohrad, sevřený ze tří stran meandrem královské Dyje, sloužil jako lovecký zámeček. Panstvo se tu před honem shromáždilo, popřálo si štěstí a navečer se vracelo k bohatě prostřenému stolu. Ulovená zvěř se opékala na osmi velkých ohništích na nádvoří. Koně a psi si mohli odpočinout v přízemních prostorách, zatímco jezdci hodovali v prostorných sálech. Tehdejší etiketa poroučela, aby se ženy a muži bavili odděleně, tak vznikly kromě Rytířského sálu i Dámské salónky. Mladé šlechtičny se krmily, pily a tančily s menší vervou než pánové, což dokazuje fakt, že potřebovaly krby. Hlavní sál vytápěný nebyl a když někoho bujaré veselí příliš unavilo, mohl si zajít zdřímnout do odpočinkového sálu v prvním patře.

Stavba se nachází na pohyblivém podloží s vysokým stavem podzemních vod. Snad právě proto kníže odmítl původní velkorysejší plán hrádku a nechal ho vybudovat „jen“ tak, jak je dnes: čtyři nárožní věže, jakože polorozpadlé obvodové zdivo, ochozy prvního patra, budova zámečku. Stejně jako v případě Minaretu se začalo se zpevněním písků dřevěnými pilotami a trámy. Takže až se zúčastníte místního Country festivalu nebo nějaké historické slavnosti, rautu či hostiny, nemusíte se bát, že se propadnete.

Rezervujte ubytování na tel.:
+420 412 554 286
Rezervace ubytování online.

Letové
ukázky dravců
Plavby
zámeckým areálem
Projížďka v kočáře
Zajímavosti
Okolní turistické cíle
map
Turistické informace
Akce

Doporučujeme ubytování

Hotel My Hotel
Cena od: 975 Kč os./noc
Hotel Garni 1.PLAVEBNÍ
Cena od: 845 Kč os./noc
Penzion Zámeček La Veneria
Cena od: 613 Kč os./noc
Hotel Apollon
Cena od: 700 Kč os./noc
Víte že…

Víte, že štramberská rozhledna Trúba byla původně strážní věží majestátního hradu? Dnes sem přicházejí turisté kvůli krásnému výhledu do okolí.